"Zakręcony" pierwszy dzień wiosny

Dzien wiosny_1
Czy w pierwszym dniu wiosny w szkole może być inaczej? Czy można iść na "legalne" wagary?
Jak najbardziej!
A jak to osiągnąć? Otworzyć serca, wykazać trochę zapału i zaangażowania, tego dnia podejść do siebie i życia z przymrużeniem oka.
W XI LO tzw. dzień wagarowicza upłynął pod hasłem "21. marca - Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa". Przed nadejściem tego dnia SU zachęcał do założenia dwóch kolorowych skarpetek nie do pary lub jednej kolorowej skarpetki. Dlaczego? Bo 21. marca to nie tylko pierwszy dzień słonecznej i kolorowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Założenie tego dnia kolorowych skarpetek, „nie do pary”, to wyraz radości, tolerancji i solidarności z tymi osobami.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze w DNA wywołuje trisomię 21, czyli Zespół Downa.
Zwykle skoncentrowani jesteśmy na sobie i swoich sprawach. Tego dnia zachęcamy, by spojrzeć na ludzi wokół nas, na tych, których od czasu do czasu spotykamy, być może czasem zastanawiając się, jacy są ludzie z trisomią 21?
A jacy oni są?
Radośni, ciepli, inni od nas - a jednak tacy sami, bo marzą, kochają i chcą realizować się tak jak my!
I dlatego 21. marca młodzież założyła skarpetki w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary, oryginalne. W ten sposób, zwracając uwagę na siebie, zwracaliśmy uwagę również na potrzeby 60 tys. osób z Zespołem Downa, które żyją w Polsce.
Ale to nie wszystko!
Tego dnia trójka licealistów - Daria, Paweł i Zuza - uczestniczyli w grze miejskiej "Wkręceni w Olsztyn" przygotowanej w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii". Ich zadaniem było wysłuchanie historii o 5 obiektach historycznych znajdujących się na Starówce, rozwiązanie zadań, zagadek i zebranie jak największej liczby punktów. Nieco ponad godzinna przygoda z fragmentem historii miasta Olsztyn to w wypadku trójki naszych licealistów - "legalne" wagary, bo w drużynie "Kolorowej Skarpetki" znalazła się także opiekunka SU XI LO.

Ewa Mieszczyńska
n-l XI LO Olsztyn