Czy bezpiecznie spędziliśmy wakacje?


Z początkiem września wróciliśmy cali i zdrowi do szkół po skończonych wakacjach. Jednak nie dla wszystkich letnia przerwa zakończyła się pomyślnie.
W wodach w całej Polsce, a głównie nad morzem i na Warmii i Mazurach, zginęło łącznie 188 osób. W większości byli to mężczyźni, część z nich pod wpływem alkoholu. Na naszych rodzimych ziemiach utonęło 18 osób, co jest mimo wszystko dobrą informacją jak na Krainę Tysiąca Jezior, gdyż bywały lata z większą liczbą ofiar śmiertelnych.
Jak podają statystyki policji, najwięcej osób, które utonęły, były w tzw. wieku produktywnym, ale woda nie oszczędziła również dzieci i seniorów. Tych jednak było mniej.
Mimo że dane co do utonięć w wakacje są o wiele lepsze niż w ubiegłym roku, to w sumie w okresie wiosennym i letnim (od 1 kwietnia do 2 września ) utopiło się aż 358 osób, co jest pewnego rodzaju rekordem od 2015 roku.
Te informacje powinny być dla nas przestrogą i nauką na przyszłość. Nie pokazujmy innym, że jesteśmy niezwyciężeni, bo może się to dla nas skończyć tragicznie. A przecież bez popisów w wodzie też możemy dobrze spędzać wolny czas.
Dominika Sielawa, kl.1AT