Po wizycie u pszczół, tworzyli własne ogrody w szkle

Pszczoly_3
Czy wiecie, dlaczego pszczoły są wyjątkowe? - tak brzmiało pierwsze pytanie podczas kolejnego spotkania z dziećmi i ich rodzicami w ramach grantowego projektu Zakręcony (w) Olsztyn.
I jeśli ktoś z uczestników warsztatów nie znał odpowiedzi na to pytanie na początku spotkania, na pewno znał ją wychodząc z zajęć.
Bo o wyjątkowości pszczół dla świata roślin, zwierząt i ludzi opowiadali tym młodszym i tym nieco starszym uczestnikom spotkania przyjaciele i miłośnicy pszczół – Katarzyna i Arkadiusz Masiewicz z Gospodarstwa Pasiecznego „Skarby Warmii”. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko życie pszczół, budowę ula, ale także dowiedzieli się, dlaczego pszczoły i wytwarzane przez nich produkty są wyjątkowe, czym są rośliny miododajne i pyłkodajne. Ponadto dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mogą stać się przyjaciółmi tych cennych dla ludzi owadów – wystarczy tylko stworzyć koło domu lub na balkonie łąkę kwietną, by pszczoły miały co jeść. Można także wesprzeć akcję Greenpeace „Adoptuj pszczołę”, by stworzyć „Polskę przyjazną pszczołom”. Na koniec spotkania z Państwem Masiewicz dzieci mogły posmakować różnych miodów, które z własnej pasieki  do degustacji przywieźli prowadzący zajęcia. Druga część warsztatów to twórcze działanie, podczas którego dzieci wraz z rodzicami pod okiem specjalistki z Little World, pani Magdaleny Zadrożnej, budowały własne małe lasy w szkle, o które następnie będą musiały dbać w domach. Jednocześnie poznawały gatunki roślin, dowiadywały się, dlaczego ekologiczne działania są ważne dla nas i środowiska. I choć wykonanie „leśnego ogrodu w szkle” wymagało cierpliwości i zajmowało nieco czasu, nikt nie rezygnował ze wspólnej aktywności, bo każdy mały uczestnik chciał mieć w domu własnoręcznie wykonany „leśny ogród w szkle”.
Za wsparcie działania dziękujemy: Restauracji Plankton, która przygotowała słodki poczęstunek dla uczestników warsztatów, Panu dyrektorowi Januszowi Krzysztofowi Rączkiewiczowi – w progach XI LO w Olsztynie oraz wolontariuszom – Mateuszowi i Oliwii za ich czas i wspólna pracę.
Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018" oraz ze środków samorządów Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Koordynacja działania: Joanna i Ewa Mieszczyńskie.
Partnerzy:  Katarzyna i Arkadiusz Masiewicz z Gospodarstwa Pasiecznego „Skarby Warmii”, Magdalena Zadrożna z Little World.