Odkryliśmy „Olsztyńskie Ślady Niepodległości”

Slad niepodleglosci_2
Historii można uczyć się nie tylko w ławkach szkolnych. A gdy za oknem, pomimo zbliżającej się jesieni, słoneczna pogoda zachęca do spaceru, należy skorzystać z okazji do wyjścia poza szkolne mury i poznawać lokalna historię w przestrzeni miasta – Olsztyna.
Uczniowie klasy 2B XI LO, grupa humanistyczna, tak właśnie postanowili zrobić, ponieważ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” zorganizowało quiz-konkurs, mający na celu przybliżyć młodzieży postacie historyczne związane z walką o polskość na Warmii i Mazurach. Konkurs objęty został honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.
Naszym zadaniem było odnalezienie umieszczonych w przestrzeni miasta 12 kodów QR, pod którymi ukryte zostały biogramy 12  postaci – patronów olsztyńskich ulic, postaci związanych z tą bliższą i tą odleglejszą historią regionu i miasta.
Na trasę quizu wyruszyliśmy w osiemnastoosobowym składzie w słoneczny piątek, uzbrojeni w mapy i przygotowaną taktykę działania. Poruszaliśmy się wg swojej, jak i tej zamieszczonej przez organizatora, mapy. Znaleźliśmy 12  ulic i ich patronów - osób, które zasłużyły się w walce o polskość Warmii i Mazur. Byli to m.in. Seweryn Pieniężny, Ryszard Knosała, Alojzy Śliwa, ks. Walenty Barczewski czy ks. Wacław Osiński. Ponieważ quiz zorganizowany został z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wśród ukrytych pod kodami QR postaci znalazł się także „ojciec, budowniczy” Niepodległej – Józef Piłsudski.
Zadowoleni, zakończyliśmy nasz spacer z historią w tle. Część z nas postanowiła zarejestrować się w konkursie i w niedzielę rozwiązać quiz pokonkursowy. Do wygrania były w końcu super nagrody: rowery i akcesoria sportowe. I choć byliśmy bezbłędni w odpowiedziach, to nie byliśmy najszybsi. Szkoda! Może uda nam się następnym razem.
A Wam, koledzy i koleżanki, polecamy tę aktywną formę poznawania historii swojego miasta i regionu.