Na Sali rozpraw w Sądzie Okręgowym w Olsztynie

Wizyta w sadzie_1
W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie i w zakresie edukacji prawniczej licealiści klas 1B i 1E mieli okazję zapoznać się z codzienną pracą sądu okręgowego.

Aby mieć możliwość zwiedzenia sądu, musimy w nim być zanim rozpocznie się codzienna praca tej instytucji - wówczas wiele miejsc byłoby dla nas niedostępnych, np. sala przyjaznych przesłuchań czy miejsce oczekiwania na rozprawę doprowadzonych przez policję do sądu oskarżonych.

Podczas spotkania ze starszym inspektorem, panią K. Turkowską, młodzież dowiedziała się, jak wygląda struktura wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz jak wygląda struktura sądu okręgowego w Olsztynie. Kierownik oddziału administracyjnego Sądu zapoznał licealistów z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa w tej instytucji. Młodzież z klasy 1B XI LO miała okazję przymierzyć togi, w których na co dzień pracują sędziowie oraz sprawdzić swoją wiedzę prawniczą – rozegrała quiz wiedzy. Blaski i cienie pracy sędziego i działań sądu przybliżył licealistom pan Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sędzia sądu, rzecznik prasowy do spraw karnych.

Ostatnim punktem wizyty w sądzie było uczestnictwo w rozprawie, co gwarantuje nam, obywatelom, zasada jawności postępowania sądowego. Młodzież uczestniczyła w rozprawie karnej – klasa 1E obserwowała przebieg rozprawy w sprawie o usiłowanie zabójstwa (ojcobójstwa), uczniowie klasy 1B oglądali sprawę o rozbój, której przewodniczył sędzia Andrzej Kamiński z II Wydziału Karnego.

Do szkoły licealiści wracali pełni emocji i przemyśleń, z wieloma przemyśleniami na temat pracy polskich sądów i ciężaru odpowiedzialności sędziów.