Konkurs Microsoft i wizyta w Atenach

AI Microsoft Ateny_11
W dniach 27-31 sierpnia trzy uczennice XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie pojechały na warsztaty Microsoft do Grecji. Dziewczęta mogły uczestniczyć w wydarzeniu, gdyż wygrały konkurs firmy, kręcąc film na temat sztucznej inteligencji. Zapytaliśmy o ich wrażenia, zainteresowania informatyką i nowe umiejętności, które nabyły na wyjeździe.
Rozmowę przeprowadziliśmy z dwójką z dziewcząt: Aleksandrą Rezka i Aleksandrą Rakowską. Dziewczęta nakręciły film o przyszłościowym wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, m.in. w medycynie.
Na czym polegał konkurs Microsoft, który wygrałyście?
Aleksandra Rezka: Konkurs polegał na stworzeniu krótkiego filmu, do dwóch minut, na temat Sztucznej Inteligencji, a dokładniej o zastosowaniu Sztucznej Inteligencji w przyszłości i jak może nam ona pomóc. Oczywiście całość musiała zostać wykonana w języku angielskim.
Na czym polegały warsztaty w Atenach, w których uczestniczyłyście?
Aleksandra Rakowska: Skupiliśmy się tam głównie na informatyce, a bardziej na programach, które wykorzystują Sztuczną Inteligencję. Uczestniczyłyśmy każdego dnia w wykładach, na których mówiono o zastosowaniu Sztucznej Inteligencji i o tym, że tak naprawdę to ona nas otacza. Nie w postaci robotów, jak to sobie wyobrażamy, ale nawet w prostych aplikacjach, które znamy i używamy na co dzień. Później miałyśmy zajęcia praktyczne.
Aleksandra Rezka: Przygotowano różne rzeczy i świetnie się bawiłyśmy. Poznałyśmy wiele dziewczyn z podobnymi zainteresowaniami i jako że były tam osoby z różnych krajów, miałyśmy szansę dowiedzieć się wielu rzeczy.
Miałyście czas na zwiedzanie, czy cały czas spędziłyście na warsztatach?
Aleksandra Rezka: Większość czasu spędziłyśmy na warsztatach, jednak jednego dnia, po grze terenowej, mogliśmy zwiedzać według własnego uznania.
Czyli tak jak widzimy, dziewczęta spędziły bardzo produktywnie ostatnie dni wakacji, godnie reprezentując swoją szkołę. Zapewne doczekamy się czasów, gdy Sztuczna Inteligencja będzie wpływać na nasze życie bardziej niż tylko za szklanym ekranem.
Sztuczną inteligencję niedługo zobaczymy w szkole - nie będzie to dla uczniów zaskoczeniem.

Dominika Sielawa, 1AT

Artykuł na stronie olsztyn.wm.pl >>KLIKNIJ TU<<