Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych


28 stycznia obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Celebrujemy go już od 15 lat, a wciąż wielu z nas nie wie o jego istnieniu. Właściwie, dlaczego tak bardzo chronimy nasze dane osobowe?
Warto zaznaczyć, co jest zaliczane do zbioru naszych danych personalnych. Jest to między innymi numer PESEL. Według niedawno uchwalonej ustawy o RODO do danych osobowych należą również imię i nazwisko występujące razem czy osobno. Do grona chronionych informacji doszły również numer telefonu czy też adres e-mail.
Przy rejestracji na jakikolwiek portal, stronę czy forum internetowe jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dla niektórych jest to uciążliwa procedura, jednak w epoce cyfryzacji legalne działanie w Internecie tego wymaga.
Dlaczego chronimy dane, które sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Przede wszystkim jest to kwestia wizerunku. Posiadając czyjeś imię i nazwisko, fotografie, numer telefonu i PESEL, można zarejestrować się w jakiejś instytucji bez wiedzy danej osoby. Dla przykładu, w ten sposób można wziąć kredyt. Jednak, czy powinniśmy się wystrzegać podawania danych osobowych? Nie, ale należy uważać, gdzie i komu je podajemy. Nie rejestrujmy się na podejrzane strony, a wszystko powinno być dobrze.
Dominika Sielawa 1AT