Dlaczego potrzebujemy musicali?


Musical to sztuka teatralna, która przez swój synkretyzm charakteryzuje się zarówno muzyką, piosenkami, jak i dialogiem oraz złożoną fabułą, nie zapominając też o tańcu. Często kojarzony jest z niszowymi tworami, które zrozumiane będą tylko przez fanatyków bądź wręcz przeciwnie – formą sztuki tak banalną, że aż kiczowatą. Jednak musicale swoje początki miały już w starożytności, a ich popularność utrzymuje się po dzisiejsze czasy. Co więc świadczy o ich świetności?
Przede wszystkim trzeba się skupić na różnorodności musicali. Być może przez niektórych kojarzone są z Disneyem bądź płytkimi produkcjami o życiu bez trosk widzianymi w telewizji. Rzeczywistość jest inna. W samym dorobku nowojorskiego Broadwayu doszukać się można setek dzieł. Komedie takie jak Lakier do włosów i Annie, dramatyczne klasyki jak Nędznicy oraz Upiór w operze czy dziesiątki innych gatunków sprawiają, że każdy odbiorca w końcu znajdzie coś dla siebie i nawet nie odczuje tego, że prawdziwe życie nie jest tak rozśpiewane.
Co więcej, musicale są też formą edukowania odbiorców. Przez ostatnie lata króluje Hamilton, przez wielu krytyków nazywany najlepszym dotychczas powstałym musicalem, ale jest to utwór równie doceniany przez przeciętnych widzów. Przedstawia życiorys Alexandra Hamiltona, którego dzieje okrojono w szkołach, w sposób przystępny nawet dla młodzieży. Jednak historia nie jest jedynym aspektem, który możemy poznać na deskach teatru. Choroby zarówno psychiczne, jak i fizyczne, religie, inne państwa… Musicale mogą szczycić się wcześniej wspomnianą różnorodnością.
Musicale są też niepodważalnie pasją wielu osób. Może być to względnie tanie hobby, opierające się na słuchaniu muzyki i wspieraniu twórców drogą internetową, ale jednocześnie angażujące zajęcie. Co ciekawe, oprócz wielu nieoficjalnych związków zrzeszających fanów takich sztuk teatralnych istnieje możliwość zapisania się do Broadway Fan Club. Ponad 100 tysięcy członków z całego świata regularnie dostaje benefity za bycie jego częścią i jednocześnie cieszy się przynależnością do wspólnoty osób o podobnych zainteresowaniach.
Warto dać szansę musicalom. Kryją w sobie znacznie więcej, niż się nam wydaje i oferują sztukę, która podpasuje nawet największym indywidualistom.
Wiktoria Pierednik, 8c, SP311